Sesja wizerunkowa - Czy warto?


Od kiedy prowadzisz działalność w social media i na Twój wizerunek w internecie spogląda każdego dnia coraz więcej widzów, zwyczajnie poproszenie znajomego o pstryknięcie zdjęcia nie zawsze wystarczy. Twoi widzowie codziennie muszą widzieć, że z najwyższą dbałością troszczysz się o wszystko czym się zajmujesz i traktujesz ich poważnie. 

Do czego potrzebne Ci są zdjęcia wizerunkowe?

Zdecydowałaś/łeś się na profesjonalną sesję wizerunkową? Musisz wiedzieć do czego wykorzystasz zdjęcia które zrobi Ci fotograf. Całkowicie inne zdjęcia będą dobre na Instagram/Facebook bądź na Twojego bloga, a zupełnie inny charakter będzie miał sesja wizerunkowa dla pracowników korporacji. Sesja i zdjęcia Lifestylowe powinny być na większym luzie i być ‚bliższe’ dla widza, niż te, które zobaczą Twoi klienci gdy jesteś dyrektorem zarządzającym dużej firmy. Styl sesji na jaki się zdecydujesz jest dowolny i zależy głownie od Ciebie, Twoich oczekiwań i tego jakie zdjęcia się Tobie podobają. Tego wyboru napewno pomoże Ci dokonać fotograf, który podpowie Ci w którą stronę iść oraz jaka sesja będzie dla Ciebie najlepsza. Lecz na początku najważniejsze oczekiwania powinny wypłynąć od Ciebie. Najczęściej jest tak, że jeżeli nie jesteś w stanie określić jakiego efektu oczekujesz to bardzo prawdopodobne, że nie do końca spodoba Ci się to co otrzymasz, zdjęcia na końcu mogą Ci się nie spodobać i sesję trzeba będzie zrobić jeszcze raz. Wybór ubrania, makijażu to ważne aspekty sukcesu i one powinny wypłynąć przede wszystkim od CIebie. Zastanów się  w jakim kierunku chcesz komunikować swój wizerunek. Zupełnie inaczej przedstawiasz na fotografii swój wizerunek będąc w stroju sportowym, a zupełnie inaczej w garniturze uszytym na miarę. Zdjęcia sportowca i pracownika korporacji to też sesje wizerunkowe, lecz w zupełnie innym stylu.

Jak już podejmiesz decyzję musisz skutecznie ją zakomunikować fotografowi. Opisywanie zdjęć nigdy nie będzie tak skuteczne jak pokazywanie inspiracji na przykładzie innych fotografii napotkanych np na Pintereście. Stworzenie tablicy inspiracji i pokazanie jej fotografowi na zdjęciach bardzo zbliży Was do sukcesu jakim jest dobra sesja wizerunkowa. Jeżeli Pinterest nie jest Ci bliski możesz po prostu wykonać szybki research zdjęć wizerunkowych w google grafika i podesłać kilka linków do wybranych zdjęć, które Ci się podobają w prywatnej wiadomości. Nie chodzi tutaj o kopiowanie, czy naśladowanie Twoich inspiracji, lecz poznanie Twoich potrzeb i tego w jakim kierunku chcesz iść na konkretnych zdjęciach. Na początku bardzo pomocne inspiracje przydają nam się do sposobu pozowania, aby poźniej już w dalszej części sesji improwizować w podobnym klimacie i uzyskać odpowiedni dla CIebie portret. Pomyśl też o Twoim profilu, który wg Ciebie jest lepszy, ponieważ dobry portret to portret odpowiedniego profilu twarzy.


Wybierz dobrego dla Ciebie fotografa

Znalezienie dobrego fotografa w dzisiejszych czasach to duże wyzwanie, ponieważ bardzo dużo ludzi dzisiaj po prostu kupiło sobie lustrzankę i już z tego faktu, że umieją ją obsługiwać nazwali się fotografami ? Możesz oczywiście poeksperymentować z nowicjuszami, którzy właśnie budują swoje portfolio i zrobią sesje za grosze. Odbędzie się to dla Ciebie z symbolicznym wydatkiem, lecz uwierz mi, że nowicjusze zazwyczaj nie są zadowoleni ze swoich zdjęć po czasie, a co dopiero Ty. Fotografia wizerunkowa wymaga specyficznego doświadczenia pracy z drugą osobą. Twój wizerunek jest wart dla Ciebie i dla Twojej przyszłości o wiele więcej niż symboliczna kwota za sesję do portfolio. ? Bardzo ważne przy wyborze fotografa jest też to, jak z Tobą rozmawia i czy za wszelką cenę chce zrobić Tobie tylko przysłowiową sesje do portfolio. Już podczas wstępnej pisemnej komunikacji, można też szybko się zorientować, czy jest to ta osoba, która będzie w stanie sprostać Twoim wymaganiom i czy sesja, która wypłynie z tej współpracy przyniesie dla Ciebie korzyść. Można to często zaważyć podczas rozmowy o zdjęciach, które do niego wyślesz w ramach Twoich inspiracji. Dobry fotograf to ten któremu pokażesz kilka inspiracji, wytłumaczysz o co Ci chodzi, a odrazu ma dla Ciebie gotowe rozwiązanie. Widzi i wie gdzie oraz jak może wykonać dla Ciebie zdjęcia. Możesz też pokazać mu inne sesje wizerunkowe, które Ci się podobają. Wybierając fotografa zdecyduj się na osobę w której towarzystwie dobrze będziesz się czuć, ponieważ tylko wtedy jesteś w stanie być sobą na sesji i osiągnąć jej pożądany efekt. Spójrz też blog fotografa, żeby zobaczyć więcej sesji niż w samym tylko portfolio. Mimo, że portfolio jest ważne, to blog daje szerszy ogląd na styl pracy. Portfolio to to zaledwie kilka wybranych zdjęć wizerunkowych, a blog to styl pracy, więc miej zawsze na uwadze to, że warto zrobić szerszy research.


Dlaczego potrzebujesz profesjonalnych zdjęć?

W dzisiejszych czasach każdy kto skutecznie buduje swoją karierę na wizerunku prowadząc bloga czy kanały w social mediach robi to w oparciu o profesjonalne podejście. Już powoli kończą się czasy amatorskich selfie z telefonu, które dawały upragnioną liczbę like-ów. Oczywiście takie zdjęcia też dzisiaj są potrzebne, lecz obecnie każdy podchodzi do tematu niezwykle poważnie i dba o najmniejsze szczegóły każdego zdjęcia które chce zrobić czy udostępnić w internecie. Sesje wizerunkowe dzisiaj odgrywają kluczową rolę, bo to właśnie sesje wizerunkowe w dużej mierze tworzą wizualny wizerunek na Twój blog. Wiadomo, algorytm lubi to co lubią inni, a inni lubią wysoką jakość i wysokiej jakości zdjęcia. Dzisiaj nie ma już przestrzeni na średni poziom, każde zdjęcie na LinkedIn, Instagram czy Facebook, dzięki któremu jesteśmy w stanie osiągnąć sukces nie jest przypadkowe. Jeszcze żyjemy w czasach w których instastories są bardziej amatorskie niż filmy na YouTube, lecz niedługo już nawet w tych krótkich relacjach będzie wymagało się profesjonalnej jakości z jaką mamy do czynienia w filmach reklamowych. Tylko wysokiej jakości profesjonalny content w erze tak mocno nasyconej przeróżnymi zdjęciami jest w stanie się przebić. Często bywa tak, że nawet jedno nie do końca dobre zdjęcie może nam więcej utrudnić niż pomóc. Pamiętam jak mówił o tym kiedyś Krzysztof Gonciarz, którego często oglądam. Zaczynał wtedy on swoją przygodę z Instagramem i mówił, że z najwyższą starannością zawsze podchodzi do każdego zdjęcia w swoim poście, bo wie jak mocno może to się odbić na jego wizerunku w dobie dzisiejszych social mediów.

Poza tymi aspektami, sesja wizerunkowa ma też inne oblicze. Będzie świetną pamiątką po latach, bo zdjęcia, jak niewiele rzeczy na tym świecie zostają z nami niezmienione na zawsze. Zdjecia wizerunkowe to także świetny prezent dla bliskiej osoby.

Kolejnym ciekawym aspektem profesjonalnej sesji wizerunkowej jest to, że jest ona formą psychoterapii, podczas której uwierzysz w siebie bardziej i spojrzysz na siebie bardziej życzliwym wzrokiem ? Uwierz mi, to działa ? To wrażenie, które będziesz miała/miał gdy spojrzysz na swoje zdjęcie i pomyślisz wow, to naprawdę ja? Zostanie głęboko w Twojej podświadomości i będzie z Tobą długo.

Jeżeli spodobał Wam się artykuł, udostępniajcie 🙂

Dzięki za uwagę 🙂

Zapytaj o wolny termin na sesje